11 Kasım 2015 Çarşamba

Divle Obruk Peyniri
Sadece Karaman'ın Ayrancı'ya bağlı Divle (Üçharman) köyünde üretilen bir peynirdir. Obruk 45m derinlikte ve 23m genişliktedir. Mağaranın mikroflorası peynirin tulumuna kırmızı rengi verir. Divle obruğunda tulum peynirlerinin ne zaman saklanmaya başlandığı tam olarak bilinmemektedir. Peynirin bir diğer özelliği organik olmasıdır, küçükbaş hayvanlar doğal ortamda otlatılır, yem verilmeden doğadaki bitkilerle beslenir. Köyde peynir yapımına nisan ve mayıs aylarında başlanır. Meralarda doğal ortamda yayılan koyunlar sağılır. Süt kaynatılır, mayalanarak peynir haline gelir. Peynir keselendikten sonra bir süre bekler. Ovalandıktan sonra kuzu ve oğlak derilerine özel aparatlarla basılır. Ardından tulumlar mağaraya konulur.Yaz aylarında peynirin olgunlaştığı zamanlarda obruğun ısısı 4-5 derece civarındadır. İlk önce deri doğal rengindedir. Sonra kül rengini alır. İlerleyen günlerde etrafında beyaz küf tabakası oluşmaya başlar. Belli bir süre sonra bu küfler dökülür ve bu muhteşem kızıl rengi alır. Deri bu rengi aldığında peynir oluşumu tamamlanmış demektir. Yaklaşık 3-4 ay süren bu sürecin ardından peynir ekim ve kasım aylarında mağaradan çıkarılır.

Tulum peyniri yörük kültürünün bir parçasıdır.Yörükler hayatlarını, günlük yaşayışlarını hayvanlarının iklime bağlı hareketleri ve beslenme ihtiyaçlarına göre düzenleyen göçebe topluluklardır. Türk kültürünün en eski temel taşlarından olan çadırın kültürümüzün üzerindeki önemine değinmek gerekli. Yörük kültürümüzün, kültürel değerlerin paranın egemenliği karşısında sahipsiz bırakılmasına ve bu kültürün yok olup gitmesine seyirci kalmamalıyız. 'Otlatma Yönetmeliği’ yeniden düzenlenerek, konaklama otlatma alanları, göç yolları , hazineden ve ormandan gasp edilen alanlar yeniden eski yapısına döndürülerek, bulundukları yerlerin yerel yöneticileri ve yörüklerin de fikirleri sorularak yeniden değerlendirilmeli, ağaçlandırma çalışmaları yörüklerin binlerce yıldır kullandıkları göç yollarını kapatmak için değil, ormandan gasp edilmiş arazilerin yeniden eski yapısına kavuşturulması için yapılmalıdır.
1990'lı yıllarda Fransız bilim adamları,  Ayrancı'ya gelerek peynirin oluşmasını sağlayan bakterileri incelemiş ve  peyniri Fransa'ya götürmüşler, ancak peynirin küflenmesini sağlayan bakteriyi üretmeyi başaramamışlar. Peynire adını ve tadını veren obruğun dünyada eşi benzeri yoktur. Bu tulum peyniri Fransızların dünyaca ünlü ''Rokfor'' peynirine eşdeğer. Umarım hakettiği üne kısa sürede kavuşur....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder