30 Ağustos 2016 Salı

Tuzda Bekletilmiş Yumurta Sarısı

Cured Egg YolksBu tarife internette rastladığımdan beri yapmak istiyordum. Bir türlü kısmet olmadı. Oysa vakit alan bir tarif de değil hazırlık ve yapım aşaması on dakkanızı almıyor.Sadece 48 saat buzdolabında bekletmeniz gerekiyor o kadar. Organik yumurta ile denemenizi tavsiye ederim, bir de yumurtaların taze olması gerekiyor. Marketlerden aldığımız yumurtalar çoğu zaman üretildikleri tarihten yaklaşık iki hafta sonra tezgahlara ulaşıyor. Taze yumurta sarısı daha diri ve top şeklinde, denediğinizde göreceksiniz. Bayat yumurta sarısı kolaylıkla dağılıyor. Mümkün olduğunca taze yumurta bulmaya çalışın.


Yumurta sarılarınız hazır olduğunda nasıl kullanacağınızı merak ediyorsunuz tabii ki. Öncelikle ben Kurutulmuş Füme Bonito(palamut familyası) parçaları ile aroma kattım tuz karışımına. Balık yerine limon kabuğu rendesi ekleyebilir yada kuru otlarla tuzunuzu çeşnilendirebilir yada tamamen sade yapabilirsiniz. Yumurtalar hazır olduğunda salatalarınızın üzerine rendeleyebilirsiniz. Aynı peynir gibi makarnaların üzerinde rendeleyerek kullanabilirsiniz. İnanın misafirleriniz bu değişik tadın ne olduğunu merak edeceklerdir.
Malzemeler
500-600 gr Kaya yada Koscher Tuz(robotta çekin)
200 g Şeker
4-5 defne yaprağı
10 gr Füme Bonito parçaları
6 yumurta sarısıDilediğiniz çeşniyi tuzla birlikte robottan geçirin.Şekerle birlikte karıştırın ve bir kaba yarısını dökün. Kaç adet yumurta kullanacaksanız yumurtanızın yerleşeceği çukurları açın.Yumurta sarılarını ayırıp çukurlara dikkatlice yerleştirin. Üzerini örtecek kadar tuzlu karışımı ekleyip kabınızı streç filmle kapatın ama tamamen örtmeyin. Kenarlarında hava alması için boşluk bırakın. Buzdolabınızda 48 saat bekletin.
48 saat dolduğunda yumurta sarılarını tuzdan çıkarın,fazla tuzu fırça yardımıyla temizleyin ve su dolu bir kabın içinde dikkatlice yıkayın.Izgara üzerine yerleştirip 80C fırında 1-2 saat kurutun. Tülbente sararak bu turuncu mücevherleri mutfağınızda asabilirsiniz. 

Afiyet olsun..


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder