28 Şubat 2016 Pazar

BAYIR TURPU SOSU

HORSERADISH SAUCE


Bayır Turpu (Armoracia rusticana) Turpgiller familyasından hardal gibi keskin bir tadı olan bir kök sebzedir. Kökü tatsız olmasına karşın kesildiğinde ya da doğrandığında parçalanan hücrelerden yayılan enzimler bitkide bulunan sinigrin adı verilen maddeyi gözü ve sinüsleri yakan hardal yağına dönüştürür. Doğranma veya rendelenme işi yapıldıktan sonra ne kadar bekletirseniz sosunuz o kadar keskin olur. Sirke eklendiğinde aynı hardal gibi bu süreç durur. Wasabi akrabasıdır. 

Turpların kabuklarını ayıklayıp rendeleyin. Tadının keskin olmasını istiyorsanız biraz bekletin. Tadını kontrol edin istediğiniz seviyeye geldiğinde robota koyup çevirin, ve elma sirkenizi ekleyin. Kıvam alınca kavanozlara alıp buzdolabınıza kaldırın. Dilerseniz zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Etlerin yemeklerinin yanında ,şarküteri ürünleri ile kullanabilirsiniz. Ana püreyi krema veya mayonezle karıştırarak farklı soslar elde edebilirsiniz...
2 yorum:

  1. Yanıtlar
    1. Şehirlerde tazesini bulmanıza imkan yok maalesef. Ama yol kenarlarında yetişir.. İ nternette. http://cangaran.com/index.php/urun/bayir-turbu/ bulabilirsinz..

      Sil