28 Şubat 2016 Pazar

BAYIR TURPU SOSU

HORSERADISH SAUCE


Bayır Turpu (Armoracia rusticana) Turpgiller familyasından hardal gibi keskin bir tadı olan bir kök sebzedir. Kökü tatsız olmasına karşın kesildiğinde ya da doğrandığında parçalanan hücrelerden yayılan enzimler bitkide bulunan sinigrin adı verilen maddeyi gözü ve sinüsleri yakan hardal yağına dönüştürür. Doğranma veya rendelenme işi yapıldıktan sonra ne kadar bekletirseniz sosunuz o kadar keskin olur. Sirke eklendiğinde aynı hardal gibi bu süreç durur. Wasabi akrabasıdır. 
Turpların kabuklarını ayıklayıp rendeleyin. Tadının keskin olmasını istiyorsanız biraz bekletin. Tadını kontrol edin istediğiniz seviyeye geldiğinde robota koyup çevirin, ve elma sirkenizi ekleyin. Kıvam alınca kavanozlara alıp buzdolabınıza kaldırın. Dilerseniz zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Etlerin yemeklerinin yanında ,şarküteri ürünleri ile kullanabilirsiniz. Ana püreyi krema veya mayonezle karıştırarak farklı soslar elde edebilirsiniz...
8 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Şehirlerde tazesini bulmanıza imkan yok maalesef. Ama yol kenarlarında yetişir.. İ nternette. http://cangaran.com/index.php/urun/bayir-turbu/ bulabilirsinz..

   Sil
  2. Yaban Turpu Erüst Tarım internet satış sitesinde şu anda satılmakta :
   https://www.erustonline.com/urun/yaban-turbu-horse-radish

   Sil
 2. Bitkiyi tanımıyorsanız yol kenarında da bulmanız mümkün değil. Genelde akarsuların oluşturduğu ıslak yamaçlarda yetişiyor. Yaz sonu, Eylül Ekim gibi toplanması gerekiyor. Toprak kuru olur ise kök ince kalıyor. Bir kez bulursanız, sürekli rutubetli tutabileceğiniz her toprakta yetişiyor.
  Ben 2 seme önce yukarıda referans verilen siteden getirtmiştim, İstanbulda bahçede çoğalttım, şimdi 50 kök kadar var.

  YanıtlaSil
 3. Aaa şahanesiniz.. Ben Belgrat'tan getirdiğim kökleri ektim, tabii balkonda pek yaşamak istemediler.. Siz şanslısınız,harika.. Elbette bitkiyi tanımadan bulmak mümkün değil. Bayır turpu denmesinin sebebi dediğiniz gibi dere, akarsu kenarlarında da yetiştiği için. Biraz soğuk iklim seviyor...

  YanıtlaSil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel artık satılıyor olması.. Bulmak bu kadar zor olmamalıydı yıllardır zaten...

   Sil
  2. Yaban turbu sos ,yaklaşık 15 yıldan fazla bjr süredir, metro marketlerde satılıyor

   Sil