12 Kasım 2015 Perşembe

Baguette

Taptaze, çıtır çıtır, fırından yeni çıkmış mis gibi bir ekmeğin kokusu baştan çıkarıcıdır. Mahallemizin fırının önünden geçerken bu kokulara kapılıp  kaç kere kendimi  ekmek alırken bulduğumu hatırlamıyorum. Ama inanın evde istediğiniz ekmeği yapmanın keyfi başka. Özellikle ekmeğin kulak kısımları için sofradaki herkesle savaşmaya hazır benim gibiler için bu ince uzun gevrek bagetler ideal. Ekmek hamurunu mayalanması için beklettiğimiz süreleri çıkarırsak aslında toplamda ekmek yapmak için gereken süre 15-20 dakika bile sürmüyor.


Malzemeler:
400 gr ekmeklik un (beyaz)
1.5 paket kuru maya
1 kaşık deniz tuzu
300 ml  su

100 gr un ve yarım paket mayanın  üzerine 300 ml oda sıcaklığındaki suyu koyun. Karıştırın. Sulu bir karışım olacaktır. Buna sponge (mayalı köpük hamur) diyoruz. Bu karşımın üzerini kapatın ve bir saat bekletin. Kendinize bir fincan kahve hazırlayın. Bir saatin sonunda iyice köpüren hamura kalan unu , tuzu ve bir paket mayayı ekleyin. (Eğer gerekirse biraz daha su ekleyebilirsiniz ) Karıştırın ve unladığınız bir yuzeye alıp hamurunuzu beş on  dakika yoğurun. Hamur yüzeye yapışmamaya başladığında kenara alın üzerini nemli bir bezle örtün ve en az 45 dakika daha dinlendirin.
Dinlenen hamurunuzu ikiye bölün. Fırın tepsinizin genişliğinde rulo haline getirin. Bagetimizin uzunluğu maalesef fırın ölçümüzle sınırlı. Rulonuzu önünüze yatay olarak koyun. Size uzak olan ucu 1/3 ölçüsünde içeriye doğru ucundan başlayarak katlayın. Diğer ucu da aynı şekilde içeriye doğru katlayın. Bu katlama işlemin hamurun havasını almak ,ekmek piştiğinde içindeki hava kabarcıkların homojen olması için yapıyoruz. İki parçayı da katladıktan sonra resimde görüldüğü gibi kalın bir bezin arasına katlama çizgisi üste gelecek şekilde yerleştirin. 5-10 dakika bekletin. Hamura parmağınızı bastırdığınızda tekrar geri geliyorsa hamur fırına girmeye hazırdır.
Bu arada fırınımızda bir taş kullanıyorsak işimiz epey kolay olacaktır. Fırın taşınız yoksa fırın tepsisini tersinden fırına yerleştirin ve 225 C ye ayarladığınız fırınınızda fırınla beraber iyice ısıtın. Ekmeği pişireceğiniz yüzey sıcak olmazsa asla altı pişmiş gevrek bir ekmek elde edemezsiniz. Fırınınızın alt kısmına sonradan kaynar su ekleyeceğiniz bir kabı,tercihen metal yada dökme demir yerleştirin.
On dakika sonunda ekmeklerinizi fırına süreceğiniz yüzeye katlı kısımları alta gelecek şekilde ters çevirerek aktarın. Fırın tepsisine kolay kayması için unladığınız yüzeye biraz irmik serpebilirsiniz. Üzerlerini keskin bir bıçak yada jilet yardımıyla resimdeki gibi kesin. (Oldukça dik bir açıyla 70 -75 derece gibi ) Sıcak fırın tepsinize (veya taşınıın üzerine)ekmeklerinizi bir tahta kürek yada spatula yardımıyla kaydırın ve önceden hazırladığınız kaynar suyu ısınmış olan kaba boşaltıp fırın kapağınızı hemen kapatın.(bir bardak su yeterli) Bu çıkan buhara ekmek pişerken ihtiyacımız olacak. Yaklaşık 20-25 dakika sonra ekmeğiniz nar gibi kızardığında fırından çıkartın ve soğumaya bırakın. 

Ekmekleri tarifini verdiğim Tavuk Ciğer Pate ile deneyebilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder