2 Ekim 2015 Cuma

BAHARATLARFenugreek /Çemen:

Baklagiller familyasına ait bir ot türüdür. Anavatanı Yakın Doğu, özellikle Lübnan ve Suriye, Güneybatı Avrupa, Hindistan ve Çin'dir.Bizde genellikle tozu salçayla karıştırılarak tüketilir.Bizde ençok pastırm yapımında kullanılır.Tohumları kurutularak kullanılır oysa yaprakları ıspanak gibi tüketilebilir.Acımsı ve bol aromatik bir bitkidir.

Juniper / Ardıç Meyvesi:

Ardıç ağacının dişi meyvesidir.Reçinemsi  limonsu kuvvetli bir aromaya sahiptir.Cin yapımında kullanıldığı gibi, et,turşu kümes ve av hayvanlarının hazırlanmasında da sık kullanılan bir baharattır.

Caraway Seeds / Karaman Kimyonu(Keraviye):

Normal kimyondan farklı bir renge ve tada sahiptir.Maydanozgillerden olup orta Avrupa'dan Asya'ya kadar yetişir; kesin olmamakla beraber karaman kimyonu, Avrupa kaynaklıdır. Genelde Almanca konuşan ülkelerdeki en tipik baharat olarak tanımlanır. Sourcrout gibi turşuların olmazsa olmazıdır.Bizde Ekmek yapımında kullanılmaktadır.

Long Pepper/ Fülfül:

Fülfül (Piper longum), bazen Endonezya uzun biberi olarak da adlandırılır. Piperaceae familyasından çiçekli bir asma bitkisidir. Meyvesinden yararlanılmak üzere ekilir, kurutularak, baharat ve çeşnilik malzeme olarak kullanılır. Kara biber bitkisinin akrabasıdır ve bu ikisi benzer acı tada sahip olmakla birlikte daha aromatiktir.

Amchoor:

Amchoor yada amchuur kurutulmuş mango meyvesinin tozudur.Olgunlaşmamış ve henüz yaşilken toplanan ve kurutulan meyveler toz haline getirilir.Hint yemeklerinin vazgeçilmez baharatıdır.Limonsu ve balımsı aromatik bir tadı vardır.

Muscat (Küçük Hindistan cevizi)/ Nutmeg:

Muskat ya da hint cevizi adıyla da bilinir. Karayipler bölgesinde, özellikle de Grenada'da yetişir. Bitkinin tohumları baharat olarak kullanılır. 2-3 cm uzunlukta, 1-2 cm çapta, oval, cevize benzer tohumlar vardır. Tohumlar sabit yağ, uçucu yağ ve rezin taşır. Avrupa'da küçük Hindistan cevizi ve çekirdeği özellikle patates ve islenmiş et yemeklerinde kullanılır. Ayrıca çorbalar, soslar , hamur işleri ve tatlılarda da kullanılırlar. Sıcak şarap ve eggnog için kullanılan geleneksel bir tattır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder