18 Nisan 2017 Salı

Taze Baklalı Enginar Dolması


Malzemeler:
6 adet enginar
300 gr taze bakla
1 adet kırmızı soğan
1/4 bardak zeytinyağı
1 demet dereotu
tuz & karabiber
1/2 adet limon
1 kaşık un

Ayıklanmış enginarları yayvan bir tencerede yanyana dizin. 1,5 - 2 bardak su ile unu karıştırın. İçine yarım limonun suyunu ekleyip enginarların üzerlerine dökün.

Tencerenizden biraz genişçe kestiğiniz fırın kağıdını önce ikiye, sonra dörde katlayın. Elinizdeki dörtgeni tekrar üçgen olacak şekilde katlayın. Bir veya iki  kere daha katladıktan sonra sivri kısmı tencerenin ortasına gelecek şekilde tencerenizin yarı çapını ölçüp kesin. Sivri kısmının ucunu 1 mm kesin. Kağıdınızı açtığınızda ortasında minik bir delik olan tencerenize sığan yuvarlak bir kağıt elde edeceksiniz. Bu kağıdı enginarların üzerine temas halinde olacak şekilde yerleştirip enginarları pişirin. Un ve limonlu su içinde pişen enginarlar kararmaz. Işık da  hava gibi enginarın kararmasına sebep olan etmenlerdendir.

Bol tuz koyduğunuz suda baklaları yumuşayıp pişinceye kadar haşlayın.Kırmızı soğanları piyaz şeklinde doğrayın. Pişen enginarların fazla suyunu alıp 1 parmak suyu tencerede bırakın. Enginarların içlerini bakla, soğan ve dereotu ile doldurun. Üzerine zeytinyağını ekleyip bu şekilde kısık ateşte  5-10 dakika daha pişirin. İnce kıyılmış dereotu ile servis edin.

  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder