15 Nisan 2017 Cumartesi

Paskalya Çöreği 'Tsoureki'

Tsoureki Traditional Greek Sweet Easter Bread


Paskalya, Hıristiyanlık aleminin en eski ve en önemli bayramıdır. İsa'nın çarmıha gerildikten sonra 3.günde dirilişinin kutlanmasıdır. Doğu ve Batı kiliseleri arasında farklılıklar olmakla beraber, Paskalya dönemi yaklaşık olarak Mart sonundan Nisan sonuna kadar olan dönemdir. Her sene sabit bir tarihte gerçekleşmeyen ve dünya kiliselerinin çoğunda Pazar günü kutlanan Paskalya Günününde değişik gelenekler vardır. Bunlar arasında en yaygını genellikle çikolatadan yapılan Paskalya tavşanı ve Paskalya yumurtası hediye edilmesi ve paskalya çörekleri pişirilmesidir. Komşumuzda Paskalya Yortusunda pişirilen 'Tsoureki' yani paskalya çöreğini yaparak hem bu bayramı hem de baharın gelişini kutlayalım.

Paskalya çöreği aslında Osmanlı-Türk mutfağında yaygın bir çörek türüydü. Paskalya yortusu gibi hıristiyan dini bayramlarında tüketilir, özellikle İstanbul'da yaşayan hıristiyan aileler müslüman komşularına Paskalya yumurtası ve Paskalya Çöreği hediye ederlerdi.Köpük hamurun hazırlanma ve mayalanması: 1 saat
Hamurun karıştırılması: 20 dakika
İlk mayalanma: 2 saat (1 saatin sonunda katlama)
Bölüp şekil verme: 20 dakika
Ön mayalanma: 1 saat
Pişirme : 25 – 30 dakika

I.Köpük hamur malzemeleri:
255 gr un
8.5 gr kuru maya

140 ml su

100ml süt(43 C)II.Hamur Malzemeleri:
245 gr un
2 gr tuz
4-5 gr mahlep
1 portakal kabuğu rende
2 kaşık portakal suyu
2 gr damla sakızı
100 gr yumurta
10 gr sıvıyağ
135 gr şeker 
85 gr tereyağ oda sıcaklığında

Üstü için:
yumurta karışımı
haşlanmış katı yumurta kırmızı (yada dilediğiniz renkte)


I.Süt ve suyu karıştırın, maximum 40-45 C'ye ısıtın. Unu eleyerek stand mikser kabınıza maya ile birlikte alın. Süt ve su karışımını ekleyerek karıştırın. Bir saat hacmi iki katına çıkıp köpürünceye kadar bekletin.II.Bu karışıma, yumurtaları, mahlep, damla sakızı, portakal suyu, portakal kabuk rendesi, sıvıyağ ve kalan unu ekleyerek orta hızda karıştırın. Şekeri 4 seferde aralarında 1'er dakika bırakarak ilave edin. Orta hızda yaklaşık 6-8 dakika, gluten esnekliğini kazanıncaya kadar çevirin. 

Hızı düşürün ve tereyağını ekleyin. Tereyağ hamura tamamen karışıncaya kadar çevirmeye devam edin.Bu biraz zaman alacaktır.

Hamuru yağladığınız bir kaba alıp üstünü streç filmle kapatıp bir saat dinlendirin. Bir saatin sonunda ellerinizi hafifçe yağlayın, ve hamuru çekip bir kaç sefer ikiye katlayın. Tekrar üzerini kapatıp bir saat daha mayalanmaya bırakın.

Hamuru 6 eşit parçaya bölün. Uzunlamasına yuvarlayarak açın ve üçlü olarak örün. Yağlı kağıt serdiğiniz tepsiye yerleştirin. Üzerine biraz su eklediğiniz yumurtalı karışımı sürün, üzerini kapatıp bir saat dinlendirin.

*Dilerseniz benim gibi hamuru önce 1/3 ve 2/3 olarak bölüp küçük parçayı üçe bölüp örebilir büyük parçayı da dörde bölüp Viyana Bagetinde gösterdiğim gibi dörtlü örebilirsiniz.

Fırını 200 C'de ısıtın. Paskalya çöreklerinin üzerine bir kat daha yumurta karışımını sürün, file bademleri ( ben file fındık kullandım file badem bulamadığım için)serpin ve yaklasık 25-30 dakika üzeri kızarıncaya kadar pişirin.
2 yorum: