26 Aralık 2016 Pazartesi

Viyana Bageti

Baguette Viennoise


Yılbaşı yaklaşırken aklımda sürekli sofralarınızı süsleyecek, misafirlerinizin beğeneceği tarifler dolanıp duruyor. Viyana bageti son derece lezzetli süt ve yumurta ile zenginleştirilmiş bir ekmek. Sadece maya ve un ile yapılan ekmeklere oranla daha uzun süre bayatlamadan yumuşak kalabiliyor. Bir gün önceden hazırlayıp mutfak bezine sarıp ertesi güne saklayabilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi aslında baget şeklinde pişiriliyor.Üzerine ise birer cm ara ile birbirine paralel kesikler atılıyor. Yılbaşı yaklaştığına göre ben ekmeğimi örmeyi tercih ettim. Ekmek piştiğinde Paskalya Çöreğine benziyor ama tatlı bir çörek değil kesinlikle, beyaz sütlü bir ekmek onu belirteyim.

Bu tür ekmekler için daha rafine un tercih etmeniz gerekecek. Artık un paketlerinin üzerinde kül oranları yazıyor. Kül, undan geriye kalan minerallerdir.
Ekmeğin beyazlık derecesi arttıkça (atılan kepek ve ruşeym kısmı arttıkça) kül oranının daha düşük olduğu, beyazlık derecesi azaldıkça (atılan kepek ve ruşeym kısmı azaldıkça) kül oranının daha yükseldiği görülür. Evde beyaz ekmek yapmak için kül oranı &.65 olan un tercih edin.
Kül oranı % 1 ise yani yüksek kül oranına sahip ise bu tür unlardan tam buğday, çapati, tandırlık ekmek yapabilirsiniz.

Malzemeler:

500gr un
200 su
75 ml süt
25 gr yaş maya
60gr tereyağ
30 gr şeker
10 gr tuz
1 yumurta


Üzeri için:
yumurta
2 kaşık süt


Mayayı ılık su, şeker ve süt içinde( 30-35 C max) bekletin.Unu eleyip tuz ile karıştırın. Tüm malzemeleri birleştirin. Makinada önce 6 dakika düşük hızda (hamur kancası ile) karıştırın.Daha sonra hamur elastik olana kadar bir 6 dakika daha 2. devirde hamuru karıştırın.( yada fazla un eklemeden  hamur elastik olana kadar 10-15 dakika yoğurun)

Altına hafif un serptiğiniz bir kaba alıp, hamurun iki katına çıkması için yeterli mesafe bırakacak şekilde üzerini stretç filmle kapatıp Oda sıcaklığında 1,1.5 saat dinlendirin. 

Hamuru hafif un serptiğiniz bir tezgaha alıp havasını almak için 2-3 dakika yoğurun. Bu işlem hamurun içindeki kava kabarcıklarının homojen dağılması için önemli.


Örme kısmına gelirsek aslında göründüğünden çok basit.
Önce hamurunuzu 4 eşit parçaya bölün.Bu işlemi tartarak yapmanızı tavsiye ederim. (yaklaşık 220-225gr ) 40-45 cmlik ince sicim halinde açın.Tepsi genişliğinde yağlı kağıt üzerine parçaları yerleştirin ve uç kısmını birleştirip örmeye başlayın. 

1. 4'ü 3 üzerine
2. 2'yi 1 üzerine
3. 1'i 4 üzerine
4. ilk örgüyü oluşturdunuz, şimdi tekrar baştan başlayın
(örgü bittiğinde önünüzdeki uçlar yeni 1,2,3,4 oldular)
5. 4'ü 3 üzerine 
6. 2'yi 1 üzerine
7. 1'i 4 üzerine ve baştan.....

Kağıdı tepsinize kaydırın (tepsinin alt ve düz kısmını kullanabilirsiniz)Ekmek uzun ise diagonal yerleştirin ve  fazla kağıdı makas yardımıyla kesin.Üzerine bir fırça yardımıyla yumurta karışımını sürün. Oda sıcaklığında iki katına kabarana kadar dinlendirin.

220 C de (fansız fırında)20-25 dakika pişirin. Eşit renk alması için yarı zamanda ekmek tepsisini ters çevirin.

Ekmek pişince soğuması için bir ızgara üzerine alın, soğuduktan sonra servis edin, ertesi güne saklamak isterseniz beze sarıp oda sıcaklığında tutun. Servis etmeden önce fırında 2-3 dakika ısıtabilirsiniz.

Afiyet olsun


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder