1 Aralık 2016 Perşembe

Kabak Çiçeği DolmasıKabak çiçekleri kadar güzel ve narin başka bir çiçek var mı? Kabak hem dişi hem erkek çiçekten oluşur. Dişi kabak çiçekleri meyvesiyle birlikte gelirken erkek çiçekte sadece sap kısmı mevcuttur. Kabak aslında sebze değil meyvedir ve tıpkı balkabağı gibi cucurbita familyasına aittir. Ama nedense mutfağa sebze olarak girmiş ve sebze olarak da anılmaya devam etmiştir.

Kabak çiçeğini farklı yöntemlerle yapmak mümkün ben en çok zeytinyağlı dolmasına bayılırım.Bir oturuşta bir tencere yiyebilirim. Bu sefer iki farklı şekilde hazırladım güzel çiçeklerimi. Peynir ve dereotu karışımı ile doldurduğum çiçeklerin yarısını buharda pişirdim, kalanını kızartma hamuruna bulayıp kızarttım. 


Malzemeler:
Kabak çiçekleri
dereotu
1 kaşık zeytinyağı
tuz&karabiber
200 gr Ricotta peyniri
(kahvaltılık taze lor)
yumuşatmak için çok az krema yada süt

Kızartma Hamuru:
50 gr un
10 gr nişasta
1 çimdik tuz
aldığı kadar soda
kızartmak için ayçiçek yağı


 Çiçekleri fazla parçalamamaya özen göstererek peynir karışımı ile doldurun. Bambu sepetinize yerleştirerek buharda yaklaşık on dakika pişirip servis edin.


Peynirle doldurduğunuz kalan çiçeklerin uçlarını dikkatlice kapatın. Hazırladığınız hamura batırın, fazlasını süzüp kızarmış derin yağda bir kevgir yardımıyla kızartın. Her iki tarafı da 3-4 dakikada pişecektir. Kızaran çiçekleri kağıt havlu üzerine alarak fazla yağını süzün.

Afiyet olsun

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder