27 Ocak 2018 Cumartesi

Zeytinli & Yumurtalı Örgü Ekmek


Pazar sofralarınızın vazgeçilmezi olacak bu şahane örgü ekmeği ister sade ister zeytin ezmeli isterseniz de ikisini birden yapabilirsiniz. Bence ikisinin de tadı şahane..Görüntüsü paskalya çöreğini andırsa da paskalya çöreği değil. Zenginleştirilmiş hamuruyla nefis lezzette bu ekmeği mutlaka denemelisiniz..

Hamuru iki eşit parçaya bölüp hem sade hem de zeytin ezmelisini yapabilirsiniz. Ben zeytin ezmeli olan ekmeğimi biraz daha küçük tuttum resimlerden anlaşılacağı üzere:)


Malzemeler:

500gr un
200ml ılık su( max 35-40 C)
75 ml süt
1 adet yumurta
25 gr yaş maya
60gr tereyağı (eritilmiş)
10gr tuz
30gr toz şeker
4 yemek kaşığı siyah zeytin ezmesi


Üzeri için:
yumurta ve süt karışımı
1 yemek kaşığı haşhaş tohumu
1 yemek kaşığı çörek otu (siyah susam)

Mayayı ılık su, şeker ve süt içinde ( 30-35 C max) bekletin.Unu eleyip tuz ile karıştırın.Tüm malzemeleri birleştirin. Ya eliniz ile ya da ayaklı bir mikserde 6 dakika düşük hızda (hamur kancası ile) karıştırın.Hamur elastik olana kadar bir 6 dakika daha 2. devirde hamuru karıştırın.( yada fazla un eklemeden hamur elastik olana kadar 10-15 dakika yoğurun)

Altına hafif un serptiğiniz bir kaba alıp, hamurun iki katına çıkması için yeterli mesafe bırakacak şekilde üzerini stretç filmle kapatıp oda sıcaklığında 1 - 1.5 saat dinlendirin.

Hamuru hafif un serptiğiniz bir tezgaha alıp havasını almak için 2-3 dakika yoğurun. Bu işlem hamurun içindeki kava kabarcıklarının homojen dağılması için önemli.

Hamurun yarısını zeytin ezmeli yarısını sade yapabilirsiniz. Zeytin ezmeli ekmek için hamuru 3'e bölün ve dikdörtgen şeklinde açın. Açtığınız alt ve ara kata zeytin ezmesini sürün. Son katı kapatın. Keskin bir bıçak yardımıyla uzunlamasına üç şerit kesin. Bunları kıvırıp , uç kısımlarını birleştirip örün. Ve yağlı kağıdınızın üzerine yerleştirin.

Örme kısmına gelirsek aslında göründüğünden çok basit.

Önce hamurunuzu 4 eşit parçaya bölün.Bu işlemi tartarak yapmanızı tavsiye ederim. 25-30cmlik ince sicim halinde açın. (İki farklı ekmek yapmadıysanız sicimin uzunluğu 40-45 cm olacaktır.)
Fırın tepsisi genişliğinde yağlı kağıt üzerine parçaları yerleştirin ve uç kısmını birleştirip örmeye başlayın.

1.  4'ü 3 üzerine
2.  2'yi 1 üzerine
3.  1'i 4 üzerine
4. ilk örgüyü oluşturdunuz, şimdi tekrar baştan başlayın
(örgü bittiğinde önünüzdeki uçlar yeni 1,2,3,4 oldular)
5. 4'ü 3 üzerine
6. 2'yi 1 üzerine
7. 1'i 4 üzerine ve baştan..... Kağıdı tepsinize kaydırın .Ekmek tepsiden uzun ise (zeytinli yapmadıysanız eğer) diagonal yerleştirin ve fazla kağıdı makas yardımıyla kesin.

Üzerine bir fırça yardımıyla yumurta karışımını sürün.( yumurta ve süt karışımı) Oda sıcaklığında iki katına kabarana kadar yaklaşık 20-30 dakika bekletin.

200 C de (fansız fırında)30-35 dakika pişirin. İki küçük ekmek yaptıysanız eğer 20-25 dakikada pişeceklerdir. Eşit renk alması için yarı zamanda ekmek tepsisini çevirmeyi unutmayın.

Ekmek pişince soğuması için bir ızgara üzerine alın, soğuduktan sonra servis edin, ertesi güne saklamak isterseniz beze sarıp oda sıcaklığında tutun.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder