3 Haziran 2017 Cumartesi

Ahududu Soslu Pavlova


Pavlova ünlü Rus balerin Anna Pavlova'nın  Yeni Zellanda ziyareti sırasında kaldığı otelin şefinin yeşil güllerle süslü tütüsünden etkilenip mereng, çırpılmış krema ve kivi meyveleriyle süsleyerek onun onuruna yaptığı bir pastadır. Bugün hala Avusturalya ve Yeni Zellanda arasında bu pastayı kimin ilk yaptığına dair tartışmalar sürmektedir. Bizim için bu pek önemli değil iyiki icat edilmiş. Dışı kıtır kıtır içi yumuşacık, üzeri krema ve çeşitli meyvelerle süslenen bu hafif ve muhteşem görünümlü pavlovaya bayılıyoruz.
Malzemeler:
6 yumurta akı(oda sıcaklığı)
200 gr şeker
1 çay kaşığı vanilya özü
1 çay kaşığı krem tartar


Üzeri için:
100 gr frambuaz
200 gr sek krema
şekerlenmiş gül yaprakları
kiraz şekerleme
nane yapraklarıYağlı kağıdınıza çapı 26 cm  ve içine çapı 10 cm olan iki daire çizin. Kağıdı ters çevirip tepsinize yerleştirin. Şekerinizin içine mısır nişastasını eleyerek ekleyin.

Yumurta aklarını ayaklı mikserde çırpmaya başlayın. Kar formu aldığında şekeri azar azar ekleyin. Yaklaşık totalde 7-8 dakika şeker taneleri eriyinceye kadar çırpın. En son vanilya özü ve krem tartarı ekleyerek 1 dakika daha çırpın. Hazırladığınız merengi çemberin içine dikkatlice yayın. Önceden ısıttığınız 120 C fırında 1,5 saat pişirin. Bu saatin sonunda fırını kapatın, kapağını acmadan merengi fırının içinde bırakın. Bu çatlamaması için gerekli,hatta ertesi güne kadar fırının içinde bırakabilirsiniz. 

Kremayı çırpın, içine bir avuç frambuaz ekleyip karıştırın. Pavlovanın üzerine bu karışımı sürün, üzerine şekerlenmiş çiçekler, kiraz ve taze frambuazları ekleyin. Aralara taze nane yapraklarını serpiştirin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder