17 Mayıs 2017 Çarşamba

Çilekli Pasta

 Strawberry Gateau

Malzemeler:

Genoise kek:
150 gr un
150 gr toz şeker
210 gr yumurta 
20 gr erimiş tereyağ

Krem Şanti:
400 ml sek krema
2 kaşık pudra şekeri
400 gr çilek 

Islatma şurubu:
80gr şeker
80gr su
40ml rom veya vişne likörü

Üstü için:
File badem
10-15 adet çilek
krem şanti
Genoise kek:

Unu eleyip kenara alın. 18-20cm'lik kek kalıbınızın dibini kaplayacak yağlı kağıdı ölçüp kesin.Kalıbınızın kenarlarını yağlayıp unlayın. Şeker ve yumurtayı beyazlaşıncaya kadar çırpın.

Unu spatüla yardımıyla üç aşamada katlayarak karışımın havasını almadan dikkatlice ekleyin. Un parçaları kaybolunca durun ve harcı pasta kalıbınıza dökün. 180 C de önceden ısıttığınız fırında  25-30 dakika boyunca, ortasına batıracağınız kürdan veya bıçak temiz çıkana dek pişirin.

Krem Şanti:

Buzdolabından çıkan kremaya pudra şekerini ekleyip çırpın.Yarısını ayırın. Kalanına küp şeklinde doğradığınız çilekleri ekleyin.

Islatma şurubu:

Eşit miktarda şeker ve suyu ocakta şurup kıvamına gelinceye kadar pişirin.(105 C) Soğuyan karışıma rom, vişne likörü veya Creme de Cassis ekleyin.


Pastanın Birleştirilmesi:
Pişip soğuyan kekinizi üç eşit parça olacak şekilde kesin. Pastanın ilk dilimini servis yapacağınız tabağınıza yerleştirin. Fırça yardımıyla ıslatma şurubunu bolca bir iki kat sürün. Çilekli krem şantiyi ikiye bölün ve bu kata eşit kalınlıkta yayın.Üzerine ikinci kek dilimini yerleştirin. Islatma şurubunu sürün ve kalan krem şantili çileği eşit kalınlıkta yayın.Son katı (kekinizin taban kısmı) yerleştirip üzerine ıstatma şurubunu sürün. Palet bıçağı yardımıyla kekin üzerine ve kenarlarına ince bir tabaka krem şanti sürün.File bademler ile kenarlarını süsleyin. Yıldız uç koyduğunuz krema torbasıyla pastanın kenarına bordür sıkıp üzerini kenara ayırdığınız çilekler ile süsleyin.Meyvelerin üzerine ısıtıp yumuşattığınız  kayısı reçelini sürün.  

2 yorum: