31 Ağustos 2019 Cumartesi

Pembe Yoğurtlu Deniz Börülcesi
Deniz börülcesini hazırlamak biraz zahmetli olsa da bence sonuç tüm zahmete değiyor. Hem parlak yosun yeşili rengine hem de  denizden gelen tadına bayılıyorum. Amerika'dan İstanbul'a ziyaret için gelen kuzenim ve eşi için hazırlamayı düşündüğüm yemeklerin arasındaydı deniz börülcesi. Tahmin ettiğim gibi daha önce tadına bakmadıkları bu ota bayıldılar..

Malzemeler:
2 bağ deniz börülcesi
3 kaşık pancar suyu(haşlanmış)
2-3 diş sarımsak
1 kase süzme yoğurt
4-5 kaşık zeytinyağı


Deniz börülcesini sudan geçirip içi su dolu bir kapta bekletin. Kalan toprak parçaları dibe çökecektir. Dikkatle suyu fazla hareket ettirmeden kenara aldığınız börülceleri kaptan kaldırarak kenara alın. Tekrar yıkayıp, içi bolca su dolu geniş ve derin bir tencerede kaynayan suya atın. Yaklaşık 15-20 dakika kaynatın. 

Kenarda buzlu soğuk su bulunan kapta pişen börülceleri şoklayın. Bu işlemi yapmazsanız, çoğu balık restoranında olduğu gibi börülceniz kararmış kahve yeşil bir renk alacaktır. O güzelim yosun rengini kaybetmek istemeyiz.💚💚💚


Börülceyi ayıklayıp fazla suyunun süzülmesi için kenara alın. Süzme yoğurda pancar suyunu ilave edip karıştırın.

Sarımsakları dilerseniz yoğurda dilerseniz incecik dilimler halinde kesip en son deniz börülcelerinin üzerine serpiştirebilirsiniz.Servis tabağına yoğurdu yayın üzerine deniz börülcelerini yerleştirin, sarımsak dilimlerini serpiştirin. Üzerine bolca zeytinyağı ekleyin. Balkonumda yetiştirdiğim frenk soğanlarının lezzetli çiçeklerini de eklemeyi unutmadım.

🌸 Afiyet Olsun 🌸
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder