21 Ocak 2017 Cumartesi

Taze Meyveli Pasta

Fresh Fruit Gateau

Naked cake or semi-naked cake denilen bu tür çıplak pastaların görüntüsüne bayılıyorum. Kenarları krem şanti ile kaplanmadığı için hem daha hafif oluyor hem de çok şık duruyorlar. 

Malzemeler:

Genoise kek:
120gr un
120 gr toz şeker
200 gr yumurta 
20 gr erimiş tereyağ

Böğürtlen:
250gr dondurulmuş böğürtlen
5gr mısır nişastası
50ml meyve suyu

Islatma şurubu:
80gr şeker
80gr su
40ml rom veya vişne likörü

Üzeri için:
100 ml Böğürtlen
1 kivi, muz , erik, portakal
250 gr Sek KremaUnu eleyip kenara alın. 20-22cm'lik kek kalıbınızın dibini kaplayacak yağlı kağıdı ölçüp kesin.Kalıbınızın kenarlarını yağlayıp unlayın. 200 gr yumurtayı ölçüp yumurtayı ısıya dayanıklı bir kaba aktarın ve bu kaptan daha ufak boyda, içinde bir parmak derinliğinde hafif kaynayan suyla dolu bir tencerenin üzerine oturtun (benmari).

Yumurtaların üzerine şekeri döker dökmez mikser yardımıyla çırpmaya başlayın. Alttan gelen buharla ısınan karışımı 40-45 C'den fazla ısınmamasına dikkat ederek 2-3 katına çıkıncaya kadar aralıksız çırpın. Karışımı ateşten alıp oda sıcaklığına gelene kadar çırpmaya devam edin.(5-6 dakika)

Unu spatüla yardımıyla üç aşamada katlayarak karışımın havasını almadan dikkatlice ekleyin. Un parçaları kaybolunca durun ve harcı pasta kalıbınıza dökün. 180C de önceden ısıttığınız fırında  25-30 dakika boyunca, ortasına batıracağınız kürdan veya bıçak temiz çıkana dek pişirin.

Keki kalıptan çıkarıp oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.Keskin bir ekmek bıçağı yardımıyla birbirine eşit 2 yada üç katı dikkatlice kesin.Kekin tabanını pastanızın en üst katmanı olarak kullanacaksınız.
Böğürtlen:
Çözülmüş böğürtlenlerden diri olanlardan 100 gr seçin ve kenara alın. Kalanları nişasta ve kendi suyu  ile ocakta pişirin.Nişasta karışıma hemen jölemsi bir kıvam verecektir. Çabuk soğuması için bir tepsi veya yayvan bir kaba yayın.

Islatma Şurubu:
Eşit miktarda şeker ve suyu ocakta şurup kıvamına gelinceye kadar pişirin. Soğuyan karışıma rom, böğürtlen likörü veya Creme de Cassis ekleyin.

Krem Şanti:
Kremanızı dilediğiniz kadar pudra şekeri ile çırpabilirsiniz. Ben bu tarifte kremaya şeker eklemeden çırpıp kullandım.Son derece hafif oldu.

Pastanın birleştirilmesi:
Pastanın ilk dilimini servis yapacağınız tabağınıza yerleştirin. Fırça yardımıyla ıslatma şurubunu bolca bir iki kat sürün. Böğürtlen karışımını yerleştirin. Krema torbasına koyduğunuz krem şantiyi ince bir tabaka halinde karışımın üzerini örtecek şekilde sıkın. 

İkinci kat keki yerleştirip aynı işlemi tekrarlayın. Son katı (kekinizin taban kısmı) yerleştirip üzerine ıstatma şurubunu sürün. Palet bıçağı yardımıyla kekin üzerine ince ve eşit bir tabaka krem şanti sürün. Yıldız uç koyduğunuz krema torbasıyla pastanın kenarına bordür sıkıp süsleyin. Üzerini kenara ayırdığınız böğürlen ve ince dilimlediğiniz taze meyveler ile süsleyin. Meyvelerin üzerine kararmamaları için ısıtıp yumuşattığınız  kayısı reçelini sürün. 


Afiyet OlsunHiç yorum yok:

Yorum Gönder